Ślężański Produkt Lokalny - NaturBonum
Góra Ślęża - Sobótka
Kwiaty sztuczne - hurtownia, importer
Korona Gór Dolnego Śląska
Szkła fotochromowe do okularów
Karta rabatowa visitSobotka
Druk 3D Wrocław Fibometry

Apel Komedy Policji do mieszkańców Osiedla Klecina

policja 1

Szanowni Państwo,
w ostatnim okresie, na terenie woj. dolnośląskiego, odnotowano wzrost ilości zdarzeń przestępczych popełnionych na szkodę osób starszych, w szczególności oszustw na tzw. „wnuczka”. Osoby te dobrowolnie oddają nieznajomym, podającym się za członków ich rodzin, wszystkie swoje oszczędności. Coraz częściej jednak przestępcy podają się również za policjantów, którzy rozpracowują oszustów. W obu przypadkach żerują na ludzkiej dobroduszności i życzliwości oraz wykorzystując zaufanie osób starszych do służb państwowych takich jak Policja.

W przypadku gdy oszuści podają się za funkcjonariuszy publicznych, wmawiają osobom starszym, iż potrzebna jest im gotówka, aby zatrzymać tych rzekomych prawdziwych oszustów – np. przestępcy podają, iż zatrzymano jednego z takich oszustów, który miał przy sobie pieniądze pochodzące z przestępstwa i niezbędnym będzie porównanie nr seryjnych banknotów do celów procesowych. W tym miejscu niestety stwierdzić należy, że osoby starsze bardzo rzadko lub w ogóle nie sprawdzają legitymacji służbowych, bądź też dokumentów potwierdzających tożsamość czy to funkcjonariuszy Policji, czy pracowników poczty, gazowni, itd. Skutkiem tego jest to, że nawet jeśli osoba starsza nie posiada w domu znacznej ilości pieniędzy lub wartościowych rzeczy, to i tak stawia się w sytuacji zagrażającej jej życiu oraz zdrowiu.

Przestępcy podający się za członków rodziny zazwyczaj kontaktują się najpierw telefonicznie i zwracają się z prośbą o pożyczenie lub przekazanie określonej kwoty pieniędzy. Jednym z najczęściej spotykanych sposobów w ostatnim czasie jest historia o wypadku drogowym, którego wnuczek/ wnuczka mieliby być sprawcami. Osoba podająca się za członka rodziny informuje rozmówcę, iż potrzebuje pieniądze na kaucję, aby wykupić się z aresztu w którym przebywa. Domniemany wnuczek zapowiada również, że po pieniądze zgłosi się zaufana osoba, która je w imieniu wnuczka odbierze. Opisywany przykład jest jednym z wielu i nie należy się tylko i wyłącznie nim sugerować. Warto pamiętać, że nie każdy kontakt z oszustem musi kończyć się tragedią, jeśli przestrzegane będą podstawowe zasady wynikające z „ograniczonego zaufania”:

⦁ przede wszystkim nie należy ulegać presji czasu, którą tworzą przestępcy chcąc wprowadzić nas w zamieszanie i skłonić do podjęcia pochopnej i nie przemyślanej decyzji;

⦁ należy kategorycznie sprawdzić tożsamość rozmówcy a ponadto, jeśli zajdzie taka konieczność, potwierdzić jego miejsce pracy np. dzwoniąc do odpowiedniej jednostki Policji, bądź też zakładu;

⦁ skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu sprawdzenia rzekomej tragicznej informacji;

⦁ w przypadku nabrania jakichkolwiek wątpliwości co do telefonicznego kontaktu, bądź też jeśli stwierdzimy, że osoba się z nami kontaktująca postępuje w w/w sposób należy niezwłocznie powiadomić Policję pod nr 997/112.

Opisywane zdarzenia należą do wyjątkowo uciążliwych społecznie. Często łupem przestępców padają kwoty do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W związku z powyższym Policja prowadzi szereg działań prewencyjnych i rozpoznawczych, mających zminimalizować szkodliwość tego zjawiska. Kluczowym jest jednak przestrzeganie kilku w/w zasad. Apelujemy zatem o zdrowy rozsądek, rozwagę i przede wszystkim ograniczone zaufanie względem nieznajomych!

policja 2

 

 

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz!

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz do wpisu.